bazylia

bazyliaOGRÓD:
Gdzie, kiedy i jak: Siejemy do doniczek lub do gruntu. W domu możemy wysiewać w kwietniu, do gruntu dopiero na początku maja. Są bardzo wrażliwe na mróz, więc jeżeli wzejdą przed 15stym maja, najlepiej je przykryć agrowłókniną. Możemy wysiać gęsto, choć polecam kupić minimum 2 paczki nasion, bo mają tendencje do niewybijania. Możemy ją siać nawet do sierpnia.
Warunki: stanowisko słoneczne, ale najlepiej posiać je między pomidorami lub innymi wyższymi roślinami, które mogą dawać trochę cienia. Wystawione bezpośrednio na słońce mogą żółknąć.

 

Pielęgnacja: zrywamy listki i pozbywamy się na bieżąco kwiatów. Gdy roślina urośnie na ok 15 centymetrów, urywamy całą górną część, co pobudzi bazylię do rozgałęzienia się na boki

Allelopatia: może rosnąć ze wszystkimi roślinami, chociaż z pomidorami tworzy duet idealny, ponieważ obie rośliny potrzebują dużo wody, ale gdy jest za mokro, pomidory pobierają nadmiar wody, dzięki temu korzenie bazylii nie gniją

KUCHNIA:
Dodajemy ją dopiero na koniec, inaczej traci aromat i w efekcie, nie czujemy jej. Krojenie bazylii: zbieramy listki, kładziemy jeden na drugim i skręcamy w rulonik i kroimy go. Dzięki temu pokroimy dużą ilość liści na raz, bez tracenia soku i aromatu. 

FAKTY I PRAWDY LUDOWE:

  • Jej zapach odstrasza komary, dlatego trzymana na parapecie jest naturalną barierą przeciwko tym owadom.
  • Możemy ją suszyć jak i mrozić w pudełkach do robienia kostek lodu, które wrzucamy do zupy na koniec gotowania.
  • Związki zawarte w bazylii regulują trawienie, poprawiają apetyt i pozytywnie wpływają na układ nerwowy. Dlatego polecana jest osobom cierpiącym na wzdęcia, kolki i bezsenność. 
  • W kosmetyce wykorzystywana jest kremów oczyszczających i środków antyseptycznych. 
  • Nie poleca się kobietom w ciąży (ze względu  na zawarte w niej olejki eteryczne) jak i małym dzieciom i osobom z chorobami wątroby.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s