drzewko awokado

Jak wyhodować awokado z pestki?


Część I

Zaczynamy od wybrania dorodnego okazu w sklepie. Owoc powinien być dojrzały, czyli miękki. Po zjedzeniu miąższu, mamy dwa wyjścia – pozostawić pestkę do wysuszenia, lub użyć świeżej.

Suszona pestka, która nie zrobi się czarna, wyda bardzo silną i mocną roślinę. Jednak samo suszenie zajmuje trochę czasu, a kiełkowanie suchej pestki jest na pewno dłuższe, niż tej świeżo pobranej. Z drugiej strony nie każda jasna pestka nam wykiełkuje lub przy złych warunkach może zgnić. Jednak to raczej odpowiedź na pytanie „dlaczego mi nie wyszło”, niż reguła, bo rośliny świetnie rosną z takich i takich pestek.
Niestety nie ma co się łudzić o owocującą smaczliwke (drzewo, którego owocami jest awokado) w naszym klimacie. Cały proces najlepiej przeprowadzać od końca maja do końca sierpnia, gdy dni są długie i ciepłe. Dlatego podczas zimy, gdy jest sezon na owoce awokado, odkładamy pestki i czekamy do wiosny.

Część II

W przesuszoną pestkę wbijamy 3 wykałaczki tak, by konstrukcja mogła stabilnie stać. Wkładamy ją do wysokiego naczynia i zalewamy wodą na 3/4 wysokości pestki. Wodę wymieniamy co 4-5 dni, a awokado powinno się otworzyć (jak na zdjęciu) maksymalnie do 3-4 tygodni. Jednak powinniśmy czekać z jego przesadzaniem do doniczki, aż wypuści korzenie. Pestki z czarnymi plamami mogą nie wykiełkować, dlatego najlepiej przygotować trzy pestki – wtedy na pewno jedna z nich się rozwinie.

Konstrukcja jest potrzebna po to, by „dać znać” pestce, że pod nią znajduje się woda do zapuszczania korzeni, a u góry słońce, gdzie może wytworzyć pęd. Pestkę również można włożyć po prostu do przeźroczystego pojemnika lub szklanki, jednak musi stać prosto i być do połowy zalane wodą. Tutaj ogranicza nas tylko kreatywność, bo taką pestkę można też umieścić np. na szyjce szklanej butelki wypełnionej wodą.

Część III

Gdy pestka się otworzy i wypuści korzeń (może też i liście), możemy ją umieścić w żyznej glebie. Korzeń musi być luźno włożony – nie upchnięty, a ziemia powinna zakrywać pestkę tak, jak zakrywała ją woda – do 3/4 wysokości.

Możemy roślinę pozostawić samą sobie, wtedy będzie rosła bardzo wysoko, jednak liście będę się utrzymywać tylko na koronie. W efekcie, daje nam to niezgrabny kijek z paroma liśćmi. Gdy nasza sadzonka osiągnie pasującą nam wielkość, palcami obrywamy stożek wzrostu, czyli sam wierzchołek rośliny – mikro listki wystające na samym czubku. Dzięki temu zabiegowi awokado zacznie się krzewić i wytwarzać nowe gałązki i liści.

Roślinka awokado potrzebuje głównie dużo wody i światła. Jeżeli jej liście na końcach brązowieją, oznacza to, że powietrze jest za suche i może się znajdować za blisko źródła ciepła np. kaloryfera. Od maja do końca września, możemy trzymać ją na dworze, nie lubi bezpośredniego i palącego słońca. Na pewno będzie wdzięczne za nawóz, co sprawi, że liście będą duże, twarde i sprężyste, a łodyga twardsza i wytrzymalsza.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s