wiosenne kwiaty cebulkowe

cebulki przygotowane do suszenia

Co zrobić z wiosennymi cebulkami kwiatów?


Koniec zimy i wczesna wiosna to czas, kiedy na sklepowych półkach pokazują się pierwsze, pędzone kwiaty. Zazwyczaj są to rośliny, które wyrastają z mniejszych lub większych cebulek. Gdy pozwolimy im dokończyć cykl – wypuścić liście, zakwitnąć i zaschnąć – będziemy mogli zachować cebulki na później. Są to rośliny wieloletnie, więc sadzimy je jesienią w ogrodzie czy donicy. Jeżeli nie mamy co z nimi zrobić, warto je oddać komuś zajmującego się roślinami, na pewno to doceni.
W paru krokach postaram się wyjaśnić, co powinniśmy zrobić z cebulkami kwiatów, by mogły zakwitnąć jeszcze raz.

 

 

 
1. Wyjmujemy zawartość doniczki, oczyszczamy (wystarczy palcami lu ręcznikiem papierowym) cebulki z ziemi i nożyczkami odcinamy korzenie.

2. Lekko podcinamy liście dla wygody, ale nie usuwamy całej zielonej części. Roślina musi zaschnąć naturalnie, a energia z liści wrócić do korzenia.

3. Czyste cebule umieszczamy w suchym, ciepłym miejscu. Np. na parapecie nad kaloryferem, ale też nie bezpośrednio na kaloryferze – wtedy możemy je przesuszyć. Gdy zielenina całkowicie zżółknie, ucinamy ją.

4. Cebule przechowujemy w ciemnym, suchym miejscu do jesieni. Najlepiej w szafce w najzimniejszym pomieszczeniu lub na zewnątrz.

5. Jesienią sadzimy cebulki do ziemi – w ogrodzie lub doniczce. Ogrodowe zakwitną kolejnej wiosny, a doniczkę możemy trzymać np. na balkonie, a w styczniu zabrać do domu, by przyspieszyć ich kwitnienie.

Rośliny cebulowe, które najczęściej kupujemy to amarylisy, hiacynty, tulipany, żonkile czy narcyze.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s